ÇATSO Kırgızistan’da » Karatekin Gazetesi haber kutsal yorum hürdür…
05 Aralık 2013

ÇATSO Kırgızistan’da

Çankırı Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hayrettin Çelikten ve Çankırı Ticaret Borsası Başkanı Oğuz Ak, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin Organizasyonluğunu üstlendiği 30 Kasım – 3 Aralık 2013 tarihlerinde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği(TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu başkanlığında Kırgızistan ve Tacikistan’a gitti. Program kapsamında Bişkek’te,  Türkiye –Kırgızistan İş Formu, Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi ziyareti, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sayın Almazbek ATAMBAYEV’i ziyaret, Duşambe’de Türkiye – Tacikistan İş Formu etkinlikleri düzenlendi..

İş gezisini değerlendiren Çelikten, “Kırgızistan Türkiye’nin 4/i büyüklüğünde bir yüz ölçüme sahip olup tarihi ipek yolu üzerinde yer almaktadır. Toplam 5,8 milyon civarında nüfusu olan ülkede 2,24 milyon iş gücü bulunmaktadır. Ülkedeki ekonomiye en çok katkı veren sektörler tarım, hayvancılık ve balıkçılık otomobil ticareti, imalat sanayi ve inşaat sektörleri olmuştur. Ülkede İnşaat sektöründe yapılan yatırımlar ise bir önceki yıla göre %21,5 artış göstermiştir. Sanayisi SSCB’nin dağılmasından sonra zarar gören Kırgızistan, en önemli ve en cazip yabancı yatırım olanlarının hazır giyim, madencilik ve gıda işleme olduğu belirtilmektedir. İki ülke arasında arasındaki dış ticaret rakamları ise Kırgızistan ‘ın Türkiye’ye ihracatı 50 milyon dolar civarında olurken, Türkiye’nin Kırgızistan’a yapılan ihracat ise 178 milyon dolar civarında gerçekleşmiştir. Ülkemizden bu ülkeye en çok Sentetik suni elyaftan dokunmuş hazır eşya, diğer kıymetli metal kaplamalardan mücevherci eşyası ve tişört, fanila vs. giyim eşyası oluşturmaktadır. İlimizden bu ülkeye ticaret yapacak girişimcilere odamız tarafından gerekli bağlantılar kurulmasında yardımcı olunabilecektir” dedi.

Yararlı ve güzel izlenimler bırakan iş gezisi kapsamında ÇATSO Başkanı Hayrettin Çelikten ve Ticaret Borsası Başkanı Oğuz Ak geçtiğimiz yıllarda Meslek Yüksekokulu Müdürlüğü yapan ve Şimdi Manas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sebahattin Balcı’yı da ziyaret etti.

post_views_counu Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.