08 Ekim 2013

Parlayan yıldız “Üniversite”

Aynur Kapdan’ın Röportajı

Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali İbrahim Şavaş, kendisi ile röpor­taj yapan gazetemiz muhabiri Aynur Kapdan’a üniversite çalışmalarıyla il­gili özel açıklamalarda bulundu. Kara­tekin Üniversitesi’ni kısa sürede parlayan bir yıldız haline getirdiklerini anlatan Rektör Savaş, 2 yılda Uluyazı Kampüsü’ne yeni bir şehir oluşturduklarını kaydetti.

İşte o röportaj

Uluyazı Kampüs alanında devam eden çalışmalarla ilgili bilgi verir misiniz?

Üniversitemiz kurulduğunda en büyük sıkıntıyı fiziki mekan konusunda yaşadık. Üniversitenin fiziki mekan sıkıntısını aşmak için kampüs çalışmalarına ağırlık verdik ve şehre 3.5 kilometre uzaklıkta bulunan Uluyazı mevkinde kampüs çalışmalarımıza başladık. 2009 yılı Kasım ayında başlayan çalışmalar sonucunda bugün Uluyazı’da A sınıfı bir alt yapıya sahip 18 binadan oluşan yeni bir şehir ortaya çıktı. Geride bıraktığımız zaman zarfında   Rektörlük İdari Binası ve iki bloktan oluşan 8.000 metrekarelik Merkezi Derslik ve Anfi Binaları, yine iki bloktan oluşan12.000 metrekarealana sahip olan Fen Fakültesi binası ile kafeterya binası, 8.500 metrekareden oluşan Edebiyat Fakültesi ve kafeterya inşaatı,6.391 metrekarealana sahip Merkezi Kampüs Yemekhane Binası, 1000 kişi kapasiteli öğrenci yurdu inşaatları tamamlandı.

9.500 metrekarebüyüklüğünde Kapalı Spor Salonu inşaatı, 14.619 metrekarelik İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İnşaatı, 3.300 metrekarelik Laboratuvar binası ile 2500 kişilik Camii inşaatı büyük bir hızla devam ediyor ve bu yılın sonunda hizmete hazır hale gelecekler.

Uluyazı Kampüsü’nün altyapısı ise A sınıfı. A sınıfı demek AB standartlarına uygun malzeme kullanımı demek. 2017 yılından itibaren tüm kampüslerin A sınıfı olması istenecek ve Uluyazı Kampüsü bu standartı şimdiden sağlamış durumda. Kampüsün ana arteri olacak olan48 metregenişliğinde bulvarın altında 2 metreye2.5 metreebatlarında tünel sistemi şeklinde5 kmuzunluğunda yapılan altyapının içerisinde fiberoptik, telefon, içme suyu, ısı, telefon ve elektrik hatları bir araya toplandı. Yaşanacak bir sıkıntı halinde herhangi bir kazı çalışması yapılmadan gerekli personel bu tünel sistemi içerisinde rahatlıkla sıkıntıyı giderebilecek. Bunun yanında kampüsümüz engelsiz kampüs olması itibariyle de Türkiye’nin sayılı kampüslerinden birisi. En yüksek binamız dört katlı olmasına karşın her binamızda akıllı asansör sistemi ve rampalar ile engelli öğrencilerimizin hayatını kolaylaştıran bir kampüs Uluyazı Kampüsü.

Karatekin Üniversitesi’nin nihai hedefi nedir?

Çankırı Karatekin Üniversitesi olarak hedeflerimizi; yenilikçi, uluslar arası düzeyde eğitim-öğretim veren, araştırmada öncü ve tercih edilen bir üniversite şeklinde özetlemek mümkün. Genç bir üniversite olarak kısa sürede önemli bir atılım gerçekleştirdik. Gerek akademik birim gerekse akademik personel bakımından geride bıraktığımız beş yıllık sürede aldığımız yol bizimle birlikte kurulan üniversiteler hatta bizden önce kurulan bazı üniversitelerin çok ilerisinde olduğumuzu göstermektedir. Daha önce belirttiğim gibi şayet fiziki mekan bakımından sıkıntı yaşamamış olsaydık şu anki durumumuzun çok daha ilerisinde olabilirdik. Bu noktada akla böyle bir büyümenin nasıl sağlandığına dair sorular gelebilir. Biz Çankırı Karatekin Üniversitesi olarak geldiğimiz noktayı planlı ve özverili çalışmaya borçluyuz. Bugün Türkiye’de pek resmi kurum ve üniversitenin ileriye yönelik bir stratejik planı bulunmamakta. Buna karşın biz hazırlamış olduğumuz stratejik plan çerçevesinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Yani ben rektör olarak sabah kalkıp ‘Bugün şu fakülteyi kuralım’ gibi bir cümle kuramam. Eğer bir fakülte kurulacak ise hazırlanan plan çerçevesinde üniversitenin ve şehrin potansiyelleri göz önüne alınarak faaliyetler gerçekleştirilir. Size geleceğe dair şunu rahatlıkla söyleyebilirim; Çankırı Karatekin Üniversitesi gerek kampüs olanakları gerek eğitim kalitesi ile Türkiye’nin sayılı üniversitelerinden birisi olacaktır.

Üniversiteye kayıt olan öğrencilerin barınma ve sosyal alan sıkıntılarıyla ilgili çalışmalarınız nelerdir?

Barınma ile ilgili konuda şu hususun bilinmesi gerekiyor; üniversite olarak bizim öğrenci için yurt yapma ve işletme yetkimiz yasal olarak bulunmuyor. Buna karşın bizim girişimlerimiz ile Uluyazı Kampüsü’nde 1080 kişilik modern bir yurt yapılmasını sağladık. Bununla birlikte 400 kapasitelik Ballıca Kız Öğrenci Evi 2008 yılından bu yana barınma ihtiyacını karşılamak üzere faaliyet göstermekte. Bunlar yeterli mi derseniz tabi ki değil. Bu noktada şehre önemli görevler düşüyor. Sosyal alan konusu da aynı barınma konusu gibi. Öğrencilerimiz için gerekli olan sosyal ve sportif alanlar Uluyazı Kampüsü’nde düşünüldü. İnanıyorum ki taşınma süreci sonrasında bu tür sorunların büyük bir çoğunluğu giderilecektir.

Şu an Karatekin Üniversitesi’nde kayıtlı kaç öğrenci var?

2013-2014 Akademik Yılı’nda aktif öğrenci sayımız 9386. Bu sayıya ek yerleştirme sonrası 409 öğrenci daha eklenecek. Ayrıca formasyon almak üzere 200 öğrenci üniversitemize gelecek. Bir de yüksek lisans ve doktora yapan 309 öğrencimiz var.  Yani toplam öğrenci sayımız 10304 olacak.

Üniversitenin bilimsel çalışmalarında karşılaştığınız en büyük problem nedir?

Sosyal Bilimler alanında karşılaştığımız herhangi bir sorunumuz yok. Akademisyenlerimiz, ulusal ve uluslar arası anlamda verimli çalışmalar ortaya koymaktalar.  Fen bilimleri alanında ise daha iyi noktalara ulaşabilecek laboratuar araç ve gereçleri temin etmiş bulunuyoruz. Uluyazı’ya yapmakta olduğumuz 8 modüler laboratuardan ilkini bitirmek üzereyiz. Labarotuvarlar hazır hale gelince bilimsel çalışmalar konusunda fark yaratmayı hedefliyoruz. Tübitak projeleri sıralamasında üniversite olarak birinciyiz. Kanser ve bitki genon araştırmaları ile ses getirmeyi başardık. Daha yapacak çok işimiz var.

Üniversitenin akademik ve teknik personeli Uluyazı Kampüsü’nde eğitim başladığında yeterli olacak mı? Personel alımı yapacak mısınız?

Her fırsatta dile getirdiğim gibi üniversite olarak bizim en büyük sorunumuz mekan sorunu. Bunun sonucu olarak bazı bölümleri açamadık. Bütün olumsuzluklara rağmen şu an 470 akademik, 288 idari personelimiz bulunmaktadır. Uluyazı Kampüsü’ne taşındığımızda mekan sorunumuz ortadan kalkacağı için planladığımız bölümleri açabileceğiz. Tabi ki yeni açılan bölümler için akademik personel alımı yapılacaktır.

 

post_views_counu Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.