“Türk Harp Edebiyatı” sempozyumu gerçekleştirilecek » Karatekin Gazetesi haber kutsal yorum hürdür…
04 Ağustos 2013

“Türk Harp Edebiyatı” sempozyumu gerçekleştirilecek

Çankırı Karatekin Üniversitesi Türkiyat Enstitüsü uluslararası bir organizasyona imza atmaya hazırlanıyor.

1. Uluslararası Türkiyat Sempozyumu “Türk Harp Edebiyatı” 1-3 Kasım 2013 tarihleri arasında ilimizde gerçekleştirilecek.

Çankırı’da uluslararası alanda gerçekleştirilecek ilk organizasyon olduğunu dile getiren Çankırı Karatekin Üniversitesi Türkiyat Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Ömer Çakır, sempozyumun amacına değinerek, ” Türk tarihindeki savaşların Türk edebiyatındaki yansımalarını “harp edebiyatı” bağlamında bilimsel bir şekilde ele almaktır. Türk Harp Edebiyatı Sempozyumu, Türkiye’de ve Dünyada Türklük bilimi ile ilgili yapılan sempozyumlar içinde bir ilk olma özelliği taşımaktadır” dedi.

1-3 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan sempozyum için büyük bir çalışma gayreti sarf ettiklerini de aktaran Çakır, “Biliyorsunuz önümüzdeki sene 1. Dünya Savaşı’nın başlamasının 100. yılı. Bizim gerçekleştireceğimiz bu uluslararası organizasyon bu manada da daha da önemli. Tarihimizi ve geçmişte yaşanan bu olayların bilimsel olarak toplumumuza ve gelecek kuşaklara aktarılması çok önemli” dedi.

Kamu kurum ve kuruluş yetkilileri, STK ve siyasi parti temsilcileri ile vatandaşlara Uluyazı kampüs alanı gezdirerek çalışmalar hakkında bilgi veren Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali İbrahim Savaş’da 1-3 Kasım 2013 tarihleri arasında ilimizde gerçekleştirilecek olan 1. Uluslararası Türkiyat “Türk Harp Edebiyatı” sempozyumu ile uluslararası bir çalışmaya imza atacaklarını aktardı.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » »
post_views_counu Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.