Karaağaç; “Çankırı önemli bir potansiyele sahip” » Karatekin Gazetesi haber kutsal yorum hürdür…
20 Haziran 2013

Karaağaç; “Çankırı önemli bir potansiyele sahip”

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü 9. Bölge Müdürlüğü tarafından hazırlanacak olan Çankırı ili Doğa Turizmi Master Planı hakkında dün bir basın toplantısı düzenlendi. Toplantıda bir konuşma yapan Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü 9. Bölge Müdürü Erdem Karaağaç, ilimizdeki doğa turizm değerlerinin sadece ülkemizde değil, ülke dışında da bilinmesi gerektiğini belirterek, “Tanıtıma büyük önem verilmesi ve hedeflerin büyük konulması lazım. Çünkü Çankırı doğa turizmi konusunda önemli bir potansiyele sahip” dedi.

Valilik Birlik Salonunda gerçekleştirilen basın toplantısına başta Vali Vahdettin Özcan olmak üzere, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü 9. Bölge Müdürü Erdem Karaağaç, Kaymakamlar, Kurum ve Kuruluş Müdürleri ile İlçe ve Belde Belediye Başkanları katıldı.

Toplantıda ilk olarak bir konuşma yapan Vali Vahdettin Özcan, bu konunun önemsenmesi gerektiğine vurgu yaparak, “Biz, başta Ilgaz olmak üzere ilçelerimizde çok önemli potansiyellere sahibiz. O bakımdan bu konu bizim açımızdan büyük önem arz ediyor. Bu konuyu hep beraber detaylı bir şekilde tartışıp müzakere etmeliyiz” dedi.

Vali Özcan’ın konuşmasının ardından kürsüye gelen Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü 9. Bölge Müdürü Erdem Karaağaç, Çankırı Doğa Turizmi Master Planı hakkında bir sunum yaptı.

Master Planının 10 yıllık bir süreyi kapsadığını belirten Karaağaç, mevcut doğal kaynakların en güzel şekilde değerlendirilebilmesi için bu çalışmayı yaptıklarını söyledi. Plan hazırlanmadan önce herkesin fikirlerini almak için böyle bir toplantı düzenlendiğini aktaran Karaağaç, “Çankırı’da doğa turizmi alanında neler yapılabilir, bunu konuşacağız” dedi.

Sürdürülebilir doğa turizminin çok önemli bir konu olduğuna değinen Karaağaç, “Sürdürülebilir doğa turizmi için öncelikli olarak zayıf yönlerimizi fırsata çevirmemiz, güçlü yönlerimizi de geliştirmemiz gerekiyor. Biz bu bakımdan saha çalışmaları yapıyoruz ve gerekli bilgileri topluyoruz” ifadelerini kullandı.

Çankırı’daki doğa turizm değerleri hakkında katılımcılara bilgiler veren Karaağaç, özellikle av turizmi konusunda ilimizde önemli bir potansiyelin bulunduğunu ve bu konunun çok iyi değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

İlimizdeki doğa turizm değerlerinin sadece ülkemizde değil, ülke dışında da bilinmesi gerektiğini kaydeden Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü 9. Bölge Müdürü Erdem Karaağaç, “Tanıtıma büyük önem verilmesi ve hedeflerin büyük konulması lazım. Çünkü Çankırı doğa turizmi konusunda önemli bir potansiyele sahip” dedi.

Karaağaç’ın konuşmasının ardından, Kaymakamlar, İlçe ve Belde Belediye Başkanları ile Kamu Kurum ve Kuruluş Müdürleri tek tek söz alarak, Master Planında bulunan konular ve eksiklikler noktasında fikirlerini söylediler.

Karşılıklı görüş alışverişinin bulunduğu toplantıda ilginç noktalarda ortaya çıktı. Saçak Belde Belediye Başkanı Hamza İnkaya’nın, “Beldemizde Roma dönemine ait mezar ve sütunlar var. Hazine avcıları sürekli geliyorlar. Bende olmayan alet ve makineleri var. Bu konuda yetkililerimiz bir şey yaparsa sevinirim” sözleri nedeniyle Kültür ve Turizm Müdürü Karatatar, “Bu tür tarihi yerlerin bizlere bildirilmesi lazım” dedi. Karatatar’ın sözleri üzerine Vali Özcan, “Belediye başkanının bildirmesine gerek yok, siz o kültür varlığı için resen, yarın harekete geçeceksiniz” emrini verdi.

Çerkeş Belediye Başkanı Şükrü Tarhan ise Işık dağı’nın Çankırı için çok önemli olduğunu ve Ilgaz Dağı gibi Işık Dağı’nda da ileride sorun çıkabileceğini ve Ankara’nın sahipleneceğini belirtmesi üzerine Vali Özcan, “Ben, benim dönemimde Işık Dağı’nı kimseye kaptırmam. Evet Işık Dağı’na önem vermiyoruz ama bundan sonra burası için çalışmalar yapacağız” dedi.

Basın mensuplarının da master konusunda fikrini alan Vali Özcan, Doğroyol Gazetesi İmtiyaz Sahibi İrfan Hoşafçıoğlu’nun, “20-25 senedir Eldivan mesire yerinin elektrik sorunu halledilemedi. Bu master planı inşallah daha başarılı olur” sözleri karşısında, oranın sorununun çözüleceğini ifade etti.

Toplantı, fikir alışverişinde bulunulmasının ardından sona erdi.

Etiketler: » » » » » » » » » »
post_views_counu Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.