Kızılay, Toplum Liderlerini Teşkilatlandırıyor » Karatekin Gazetesi haber kutsal yorum hürdür…
06 Haziran 2013

Kızılay, Toplum Liderlerini Teşkilatlandırıyor

Türk Kızılayı’nca, muhtemel afet zararlarını azaltmak için toplum liderleri aracılığıyla toplumda afetlere karşı hazırlıklı olmak ve zarar azaltma kültürünü oluşturmak amacıyla hazırlanan ‘Afet Zararlarını Azaltma Programı’ kapsamında geliştirilen ‘Toplumun Liderlerini Teşkilatlandırma Projesi’nin tanıtımı yapıldı.

Valilik Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıya Vali Vahdettin Özcan, Vali Yardımcısı Ahmet Atılkan, Emniyet Müdürü Ali Murat Dağlı, Milli Eğitim Müdürü Yaşar Petek, Müftü Arslan Türk diğer kurum temsilcileri ve Kızılay Eğitim Yönetimi Müdürü Funda Gülay Ünal katıldı.

Gülay Proje hakkında bilgiler vererek,  ‘Toplum Liderlerini Teşkilatlandırma Projesi’nin, muhtemel afet zararlarını azaltmak için Kızılay şubeleri aracılığıyla yerelde kurumlar arası işbirliğinin geliştirilmesini sağlamak, toplum liderleri aracılığıyla toplumda afetlere karşı hazırlıklı olma ve sosyal sorumluluk bilinci oluşturmak amacıyla uygulamaya başladığını belirtti.

Projenin 60 ilde tanıtımının yapıldığını kaydeden Gülay, muhtarlar, öğretmenler, din görevlileri, toplum destekli polisler ve diğer toplum önderleri ile projenin hedef kitlesi olan tüm halka ulaşarak deprem ve afet konusunda eğitimler verildiğini söyledi.

Hedeflerinden bahseden Gülay, şöyle devam etti:

“2015 yılında çalışmayı 81 ile yaymayı hedefliyoruz. Bu güne kadar gönüllüler ve toplum önderleri aracılığıyla 14 milyon 308 bin kişiye afetler konusunda neler yapılabileceğini anlattık. Öğretmenler aracılığıyla öğrencilere, din görevlileri aracılığıyla vatandaşlara ulaşarak onlara afetler ve korunma yolarını anlatıyoruz.”

Çankırı Valisi Vahdettin Özcan ise çalışmaya diğer kurumlarında katılması gerektiğini kaydederek “sivil toplum kuruluşlarının, basın kuruluşlarının da bu çerçevede bilgilendirmesi gerekiyor. Kamu bu işin yüzde birini oluşturuyor.  Dışarıya da anlatın bunu” dedi.

Proje kapsamında gerçekleştirilen eğitim faaliyetlerine de değinen Ünal, ‘Afetlerde Toplum Liderlerinin Rol ve Sorumlulukları’, ‘Afetlerde Korunma Bilinci’ ve ‘Olağanüstü Hallerde Din Hizmetleri’ konularında eğitim çalışmaları yaptıklarını söyledi.

-Kızılay taşra teşkilatını yenilesin-

Çankırı Valisi Vahdettin Özcan, eğitim çalışması için gelen Kızılay yetkililerine “Kızılay taşra teşkilatını yenilesin yoksa ben yenileyeceğim” diyerek Çankırı’daki yapılanma hakkında eleştiride bulundu.

 

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » »
post_views_counu Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.