Tarih Dediğin Nedir ki? » Karatekin Gazetesi haber kutsal yorum hürdür…
21 Mayıs 2013

Tarih Dediğin Nedir ki?

Çetin KAPDAN

Bıkmadan, usanmadan kazdılar.

Üzerlerindeki tonlarca ağırlığı onlara zarar gelmemesi için dikkatle kaldırdılar. Bir ağaç dalına bitki kökleriyle bağlanmış, balta desen baltaya, kazma desen kazmaya, keser desen kesere benzemeyen aletlere yapışan toprağı ellerindeki fırçalarla yavaş yavaş temizlediler. İnsanın vahşi tabiatla mücadelesinde geçirdiği evrelerin en eski basamaklarından birine ulaşmanın mutluluğunu çağdaş dünyayla paylaşmak için bu şekilsiz, biçimsiz aletleri özenle koruyup sakladılar.

Dünyanın pek çok yerinde müzelere taşınan ve insanların tarihsel süreç içerisinde nesilden nesile, kuşaktan kuşağa aktardığı gelişim ve değişimin maddi kaynağını teşkil eden bu eserler, kullanıldıkları dönemin manevi coğrafyası hakkında verdikleri bilgilerle geçmişimizin karanlık noktalarını aydınlatan birer ışık oldular.

Şimdi Belediye Başkanı İrfan Dinç, yaklaşık 15 yıl önce çıkan yangında önemli bir bölümü yok olan Cer Atölyesi’yle ilgili tartışmalara “3 betonun tarihi mi olur?” diyerek tepki gösteriyor.

Dinç’in penceresinden bakınca tarih ilminin alt tarafı bir kronoloji dizini olduğu anlaşılıyor. Fatih İstanbul’u 1453 yılı 29 Mayıs’ında fethetmiştir, nokta. Sırf bu fetih için inşa edilen koskoca Rumeli Hisarı’nı tamir için harcanan paraları İrfan beye verseniz, kaç tane AVM inşa edeceğine inanamazsınız. Hisar dediğiniz tuğla ve harçtan başka bir şey değil ki zaten. Haklı olarak sormazlar mı İrfan Dinç ve onun gibi düşünen insanlar, “Tuğlanın tarihi mi olur?” diye…

Olur elbette, havanın bile tarihi olur.

Ama görmek için göz, anlamak için akıl gerekir.

Koskoca yolun ortasına dikilen bu yapının ne olduğunu bilen var mı? İpucu: “Checkpoint”

Etiketler: » » » » » » » »
post_views_counu Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.